Pompa ciepła – idealne źródło grzania, chłodzenia i c.w.u.

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie, wodach podziemnych lub powietrzu do przekazania energii cieplnej o wyższej temperaturze do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Wyposażone w niezawodne systemy sterowania, umożliwiają zaprogramowanie pracy dopasowanej do indywidualnych potrzeb domowników oraz do warunków pogodowych. Dzięki ich instalacji można cieszyć się komfortem cieplnym, bezpieczeństwem oraz niższymi rachunkami niż w przypadku korzystania z tradycyjnych, wysoce emisyjnych kotłów węglowych.

Główne zalety przemawiające za instalacją pomp ciepła

Wielofunkcjonalność

Większość systemów pomp ciepła może służyć nie tylko jako centralne ogrzewanie, ale również do podgrzewania wody użytkowej C.W.U.

Oszczędność

Pompy ciepła instalowane wraz z fotowoltaiką to bardzo efektywne systemy, dzięki którym można obniżyć roczne koszty ogrzewania nawet o 50% w stosunku do kotłów gazowych.

Ochrona środowiska

Łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dbamy o środowisko. Działanie tych systemów nie przyczynia się bowiem do emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia smogu.

Wygoda i efektywność

Montaż pompy ciepła szybko się zwraca, ponieważ w porównaniu do kotłowni tradycyjnych (spalinowych) nie są wymagane: przewody spalinowe, instalacja i przyłącze gazu, projekt, oraz wentylacja w kotłowni. Samo urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Korzystanie z tego rozwiązania nie wymaga również wykonywania skomplikowanych konserwacji i kosztownych przeglądów.

Uniezależnienie się od importu paliw kopalnych i oszczędność miejsca

Pompa ciepła wykorzystuje źródło energii pobieranej z otoczenia, dlatego można stać się niezależnym od zagranicznych potentatów w eksporcie paliw kopalnych.

Zwiększenie wartości nieruchomości i spełnianie wymogów prawnych

Montaż nowoczesnych instalacji grzewczych w postaci pomp ciepła sprawia, że wartość nieruchomości wzrasta oraz spełnione są standardy dotyczące wymogów energetycznych.

Jak działa pompa ciepła?

Te urządzenia grzewcze, będące alternatywą dla kotłów węglowych, wykorzystują energię elektryczną oraz energię słoneczną zgromadzoną w gruncie, powietrzu lub wodach gruntowych. W zależności od źródła, z którego odbierana jest energia cieplna, wyróżnić można pompy typu powietrze-woda, grunt-woda, woda-woda itp. Każdy z tych systemów działa na tej samej zasadzie – ciepło transportowane jest za pomocą gazów o doskonałych właściwościach termodynamicznych i przekazywane do wymiennika płytowego, a w następstwie do elementów grzejnych w domu. Cykl jest nieustannie powtarzany dzięki sprężarce, która jest sercem tego systemu. Obecnie technologia pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej przy temperaturach zewnętrznych – 20, a nawet – 28°C.

Jak dobrać moc pompy?

Prawidłowy dobór mocy pompy ciepła to gwarancja długiej żywotności systemu, zapewnienia komfortu cieplnego, szybkiego zwrotu inwestycji oraz niskich kosztów eksploatacji. Wyborem odpowiedniego urządzenia oraz jego mocy powinien zająć się doświadczony specjalista, który pod uwagę weźmie najważniejsze czynniki (zarówno warunki techniczne budynku, jak i preferencje domowników), takie jak:

  • powierzchnia obiektu i zapotrzebowanie na moc cieplną budynku,
  • średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji,
  • roczne zużycie wody przez domowników,
  • rodzaj odbiornika ciepła.

Wstępnie, zapotrzebowanie budynku na ciepło można oszacować w zależności od właściwości termoizolacyjnych domu:

  • budynek pasywny: 10 W/m2
  • budynek niskoenergetyczny: 40 W/m2
  • nowy budynek z dobrą izolacją cieplną 50 W/m2
  • dom z izolacją cieplną: 70 W/m2
  • stary dom ze słabą izolacją cieplną: 120 W/m2

Pompa ciepła i fotowoltaika – inwestycja, która się opłaca!

Połączenie dwóch odnawialnych źródeł – pompy ciepła i fotowoltaiki – w jedną instalację, to bardzo opłacalne rozwiązanie zarówno ze względów finansowych, jak i ekologicznych. Zapewnia nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale oszczędność czasu i pieniędzy. Uzupełnienie systemu grzewczego o fotowoltaikę stwarza możliwość niemal całkowitej samowystarczalności – pompa może czerpać energię elektryczną pozyskiwaną ze słońca poprzez panele montowane w odpowiednich, dobrze nasłonecznionych miejscach. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala więc uzyskać efektywne energetycznie i ekologiczne ogrzewanie przy minimalnych rachunkach za prąd.

Producenci pomp ciepła

W naszej firmie współpracujemy z najlepszymi dostawcami nowoczesnych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii – Mitsubishi Heavy Industries, Panasonic oraz Neoheat. Proponujemy sprawdzone urządzenia przeznaczone zarówno dla nowych instalacji, domów energooszczędnych i pasywnych, jak i do starych, modernizowanych budynków.


Harwig Systems Maciej Harwig
ul. Tarnogórska 40,
42-289 Woźniki


NIP 5751819298


biuro: 572 322 919